Jaký je průměrný počet solárních panelů v českých domácnostech?

28.07.2023

To závisí na několika faktorech, přičemž jeden z nich je počet obyvatel v domácnosti. Průměrná domácnost o velikosti 2-3 lidí spotřebuje ročně přibližně 2 900kWh elektřiny.

Pro domácnosti s více než pěti lidmi se obvykle doporučuje 6kW solární systém, zatímco dům se čtyřmi obyvateli typicky vyžaduje 5kW solární systém. Velikost 4kW solárního systému je velmi častá pro domácnosti s 3 až 4 obyvateli.

Celkový počet solárních panelů potřebných pro instalaci závisí na velikosti vašeho systému, a to jestli máte 3kW nebo 6kW, a na velikosti samotných solárních panelů. Pro příklad, pokud instalujete 3kW solární systém s 250W panely, budete potřebovat 12 solárních panelů. Pro 6kW systém bude třeba 24 solárních panelů.

Průměrná domácnost ve Spojeném království spotřebuje denně mezi 3 kWh a 6kWh energie. Někteří majitelé domů ve Spojeném království využívají solární energii pouze pro částečné pokrytí své spotřeby energie, což by snížilo počet potřebných solárních panelů.

Mohlo by vás zajímat:

Jak velký výkon solárních panelů zvolit?

Chcete-li určit velikost solárního systému, musíte spočítat potřebnou elektřinu, použít kalkulačku solárních panelů, zohlednit velikost a orientaci místa instalace a stanovit rozpočet. Velikost systému ovlivňuje množství vyrobené elektřiny a dobu návratnosti. Větší systémy vyrábějí více elektřiny, ale mají vyšší pořizovací náklady, zatímco menší systémy mají nižší pořizovací náklady, ale vyrábějí méně elektřiny.

Jaký je výkon solárního panelu na m2? 

Výkon solárního panelu na metr čtvereční (m2) je množství elektrické energie, které panel může vyrobit na jednotku plochy, a běžně se vyjadřuje ve wattech (W). Tento výkon se vypočítá dělením jmenovitého výkonu panelu povrchovou plochou panelu. Nicméně, může se lišit v závislosti na několika faktorech, jako je velikost, účinnost a typ panelu, a také množství dopadajícího slunečního záření.

Jaká je velikost solárního panelu? 

Velikost solárního panelu je spojena s jeho plochou, která se obvykle udává v metrech čtverečních (m2). Standardní rozměry panelů často dosahují výšky 1650 mm a šířky 995 mm. Velikost panelu je určena jeho jmenovitým výkonem a účinností. Větší panely mají vyšší výkon a generují více elektřiny, avšak jsou zároveň dražší a nemusí se hodit pro každou střechu nebo místo instalace. Velikost panelu lze vypočítat pomocí jednoduchého vzorce: Velikost (m2) = Výkon (W) / Účinnost (%). 

Potřebují solární panely přímé sluneční záření?

Tato situace může být ovlivněna typem použitých solárních panelů, ale většinou se považuje za ideální podmínky pro výrobu elektřiny bezmračná obloha s přímým slunečním zářením.

Stále více lidí si uvědomuje důležitost přechodu k udržitelným a obnovitelným zdrojům energie. Fotovoltaická energie, získávaná ze slunečního záření, představuje jednu z nejefektivnějších forem obnovitelné energie. V tomto článku se podíváme na postupný průběh zavedení solární elektrárny, abychom vám poskytli podrobný návod od plánování až po...

V době, kdy hledáme stále efektivnější a udržitelnější způsoby využití energie, se objevují inovace, které spojují funkčnost a ekologii. Jedním z takových revolučních konceptů jsou solární carporty, které nejen chrání vaše vozidlo před povětrnostními vlivy, ale také využívají sluneční energii k produkci elektřiny. Podívejme se blíže na tuto...